Referencie - čo hovoria rodičia po absolvovaní môjho predpôrodného kurzu?

Tehotenstvo bolo pre nás veľmi krásne obdobie. Už od začiatku sme chceli domáci pôrod a to všetko v nás vytváralo množstvo otázok. Kurz presiahol naše očakávania a dodal nám istotu. Dal nám veľa užitočných vedomostí a pocitov. Najväčšie poznanie je práca s dychom, inštinktmi a vlastnou intuíciou. Áno, odporúčame tento kurz.
Klaudia a René
Prečo povedať ÁNO tomuto kurzu Prípravy na pôrod. Dňa 18.3.2022 sa nám narodila naša druhá dcérka Katarína. Nedá mi nespomenúť ale pôrod prvorodenej, po ktorom som už nikdy nechcela mať deti. Nebudem ho opisovať, ale skončil takmer mojim exitom. Bola som sklamaná, frustrovaná a traumatizovana z najťažšej udalosti v mojom živote. Po roku a pól sme otehotneli opäť. Bola som z časti racionálne pripravená, ale duševne vôbec. Vedela som že nemám ešte spracovaný prvý pôrod a netušila som ako zvládnem druhý. Skúšala som hľadať rôzne terapie, odborníkov no nič z toho čo som našla nesúznel s tým, čomu verím. Na Vianoce som sa náhodou dozvedela o tomto kurze. Knihu som už poznala, ale netušila som že to tu niekto aj vyučuje. Neváhala som. Mala som tri mesiace do pôrodu, ktorý som netušila ako zvládnem. Ľudka Tóthová, moja skvela a láskavá lektorka ma počas piatich týždňov naučila prepojiť vedome dýchanie, relaxovanie a afirmovanie v jednom. Naučila som sa kopec užitočných technik, ktoré som mohla použiť s manželom ako mojím podporovateľom. Tréning je v tomto bode kľúčový. Kamošky ktoré poznali dýchanie podľa tejto metódy, ale nenacvičovali ho, ho nedokázali realne v praxi použiť. Chce to preto odhodlanie, zanietenie a vytrvalosť. Ja osobne som dostala pochvalu za dýchanie. Prvý pôrod som vzdala a iba som kričala. Tento som si viedla vlastným tempom, každú jednu vlnu som stopercentne predýchala a najmä vítala s otvorenou náručou, pretože som vedela že už prichádza. Dopoludnia doma, keď vlny prichádzali každých 10 minút som si dala ešte uvoľňujúci kúpeľ, bylinnú napárku a moja mamina mi masírovala jemne oblasť krížov. Potom mi bolo prijemne na fit lopte, pri každej vlne som si predstavovala ako sa krásne otváram vďaka afirmacii (kvet ruže), všetko som prijímala ako sa deje a veľmi som sa tešila. O štvrtej už boli vlny každých 5 minút tak sme šli do nemocnice. Krčok otvorený na cca 4 cm. Doktorka prekvapená že rodím, pretože si nevšimla žiaden kŕč na mojej tvári. O piatej sa to začalo zintenzívňovať. Používala som polohu na 4 na fitlopte s hlavou, na striedačku so záchodom. Túžila som porodiť do vane, ale tú tam nemali. Skúsila som si ľahnúť na pravý bok na kreslo a bola to krásna úľava s ľavou nohou vyvýšenou. To pôrod tak popohnalo ze prišli posledné tri vlny. S prvou mi praskla voda a ja som cítila ako sa hlavička posunula úplne nadol. Prišiel lekár. Manžel mi podržal nohu a na posledné dve krásne predychane vlny prišla Katarínka. Bolo to neskutočne cítiť ako zo mna krásne vychádza úplne dokonale. Po pôrode som bola veselá, čulá a veľmi šťastná. Doktor pochvaľoval moje dýchanie. Aj lekárka ktorá mala službu sa prišla pozrieť. Chcela vidieť iný pôrod, na aký je zvyknutá. Jediné čo považujem za nedokonalé sú mierne poporodne rany, ktorých vznik môj lekár predpokladal na základe tých predchádzajúcich. Bol však milo prekvapený, že sú tak mierne.
Petronela
Keďže sa pripravujem na svoj druhý pôrod, tak už mám aspoň predstavu, ako tehotenstvo a pôrod prebieha a čo by som chcela mať pri druhom pôrode inak. Vedela som, že svoj druhý pôrod chcem mať viac prirodzený, bez zásahov lekárov, chcela som byť viac pripravená a uvoľnená, no nevedela som presne, ako na to. Kurz Prípravy na pôrod od Ľudky mi dal všetky potrebné informácie, ako sa na pôrod pripraviť, aby bol bez strachu, stresu a aby všetko prebehlo v pokoji. Už mi stačí len všetko trénovať, oddychovať, relaxovať a vizualizovať si náš vysnený pôrod. Kurz bol naozaj skvelý a odporúčam ho každej žene (a jej doprovodu k pôrodu), ktorá chce byť pripravená na dokonalý zážitok z pôrodu v uvoľnenej atmosfére. Ja sa už nášho druhého pôrodu neviem dočkať, pretože sa teším, ako vyskúšam túto techniku a budem môcť robiť osvetu pre druhé ženy v mojom okolí, že porodiť sa dá aj bez strachu, bolesti a zbytočných zásahov cudzích ľudí.
Mária Zacharová
Predtým ako som spoznala Ľudku som vôbec neuvažovala o tom, ze sa da rodit spôsobom ako je tento. Vďaka tomu, že som absolvovala gratis prvú hodinu som pochopila, že určite chcem v jej kurze pokračovať a skúsiť rodiť prirodzene, aj keď som tomu veľku šancu v lokálnych pôrodniciach nedávala, nakoľko som bola po prvom pôrode akútnou sekciou. Ľudka ma uistila v tom, že to určite aspoň vyskusam. Príprava na pôrod pod jej aktívnym vedením mi pomohla zvýšiť si vlastne sebavedomie, že moje telo, BABO, určite vedia, ako majú prísť na tento svet. Vďaka jej relaxaciam, vedeniu som sa i naďalej uistovala o tom, ze psychická vyrovnanosť je zásadná pre pokojný pôrod. Určite mi kurz dal veľký rozhľad onym smerom, smerom k vlastnému objaveniu ženskej sily. Ďakujem za všetko!
Majka
Toto tehotenstvo som si na začiatku ani nemala čas veľmi užiť. Hľadali sme dom, potom sme sa v lete sťahovali a zrazu som bola v polovici. To mi aj došlo strašne ľúto na kurze, keď si nám čítala a ja som si uvedomila, že ani som nemala čas sa venovať tomu drobátku v brušku. Pôrod sme mali jasno od začiatku, že chceme doma, keďže sme nenašli nemocnicu v okolí, kde by sme rodili podľa našich predstáv a požiadaviek. Do zahraničných pôrodníc to je ďaleko, okolo 3h. Ešte covid, nebolo ani jasne, ako to bude s prechodmi. Tak isto v slovenských pôrodniciach nebolo isté, či otec bude môcť byť pri pôrode a za akých podmienok. Z pôrodu ako takého som strach nemala, ale posledný trimester som mala vysoký tlak. Brala som aj tabletky a 3 x denne som si merala tlak😕. Tento tlak ma psychicky ubíjal a niekedy som mala pocit, že to nedáme a skončíme v nemocnici so sekciou. V tomto mi pomohol kurz. Naučila som sa skľudniť, rozdýchať tieto zlé myšlienky a sústrediť sa na to, čo chcem, aby bolo. Juro mi čítal relaxačne cvičenia, chodili sme večer na prechádzky a ubezpečoval ma, že všetko bude v poriadku. Počúvala som afirmácie, urobila som si kartičky, dala na stenu a čítala, keď som išla okolo nich, počúvala a čítala som si relaxácie, napísala vizualizáciu pôrodu, ktorú som si zvykla čítať a pripravovala som sa na prirodzený pôrod (pila čaje, jedla lanové semienka, datle, masírovala hrádzu a robila bylinkovú náparku). Taktiež som pochopila, že deti môžu byť súčasťou pôrodu. Predtým som si myslela, že či ich to nejak nepoznačí, ale deti to berú inak ako my dospelí. A som rada, že dcéra bola so mnou v bazéne 🥰. Videa čo sme pozerali boli krásne, dojemné a plné lásky, taký pôrod som chcela a mala ♥️. Len žiadnu fotku z neho ani nemam 😕. Kurz by som určite odporučila každej žene, ale aj mužom, lebo môžu byť/sú úžasnou oporou žene. Ako som si všimla, tak ženy sa spoliehajú na personál, že im povedia čo majú robiť a kedy tlačiť. Kurz by mali absolvovať aj zdravotníci a možno by pochopili ako ma pôrod vyzerať a ako k nemu pristupovať. Čo čítam príbehy báb z marcoviek na koňovi, tak strašne veľa sekcii a vyvolávačiek sa robí. Nám sa kurz veľmi páčil. Neviem ako to funguje, keď je prítomných viac párov, ale nám to takto vyhovovalo. (Mali individuálny kurz). Inak Juro ma prekvapil týmto kurzom, lebo ja som mu to spomínala ešte minulý rok a nejak sa nevyjadril k tomu, tak som si myslela, že ho to nezaujalo. Ja som mala už od teba afirmácie stiahnuté 😉 a sledovala tvoju stránku a videa na YouTube. Nám tvoj kurz veľmi pomohol a aj tvoja pomoc počas a po pôrode 😉. Ďakujeme
Simona
Tehotenstvo som vnímala od začiatku ako zázračné obdobie. Vedela som, že v sebe pestujem nového človeka a chcela som mu dopriať co najkrajsi príchod na tento svet. Preto som nehľadala klasicke predpôrodné kurzy. K tomuto kurzu som sa dostala "náhodne". Keďže sa mi táto metóda pozdávala a ukážková hodina bola zdarma, rozhodla som sa ju absolvovať. Po hodine som prišla domov nadšená a bez vahania som chcela pokračovať. Budúceho ocka som namotivovala tiež. Kurz nie len že splnil očakávania, ale dokonca ich predbehol. Páčilo sa mi aj to, že trval dlhšie a nebola to len víkendovka, ako zvyknú tieto kurzy prebiehať. Pre nás to bola doslova informačná bomba. Ako také informácie som predsa len mala, ale toľko detailov a dôležitých informácii som nemala. Ani budúci ocko. Ten sa pred kurzom nechcel zúčastniť pôrodu. Už počas trvania kurzu sa jeho názor zmenil, nakoľko pochopil, aké je to dôležité nie len pre mňa, ale aj pre dieťa. Táto metóda sa mi veľmi zapáčila, i keď musím priznať, že som ho necvičila poctivo a neprebehol úplne bezbolestne, avšak počas samotného pôrodu som si chvíľkami pripomínala afirmacie a snažila som sa dostať do svojho vnútra, aby som nevnímala bolesť vĺn. Na tie chvíľky sa to podarilo, preto by som chcela odporučiť mamičkám, ktoré majú záujem kurz absolvovať, aby sa na pôrod pripravovali pravidelne a určite sa im podarí porodiť počas krásnej chvíle.
Andrea
Tehotenstvo a hlavne pôrod pred týmto kurzom som vnímala po prvom pôrode veľmi traumatizujúco… Prvý pôrod bol celodenný, nepostupujuci a mala som veľký strach opäť rodiť… Tento kurz ma naučil nemať z pôrodu strach, ale tešiť sa na pôrod, užívať si tehotenstvo, napojiť sa na dieťatko a hlavne uvoľniť sa a relaxovať… Ľudka je jedna úžasná osôbka s veľkým ❤️-čkom, pomôže a poradí kedykoľvek… môžem každému len odporučiť… Môj druhý pôrod - vždy som bola v kontakte s Ľuďkou, aj keď sa kurz skončil… bola som 10. deň po termíne a ak by sa nespustil pôrod mala som byť v pondelok hospitalizovaná… vyvolávačku som veľmi nechcela a tak mi v sobotu pred polnocou manžel prečítal cvičenie z kurzu - Výlet balónom… potom som si ľahla a pustila afirmacie… v tom mi praskla plodová voda a išli sme do nemocnice, kontrakcie som mala pravidelne každých 7 minút, počúvala som afirmacie, bola som uvoľnená a tešila sa na pôrod… keď sme prišli do nemocnice, najprv mi urobili vyšetrenie a CTG záznam, tak boli kontrakcie nepravidelne a bola som otvorená len na 1 cm… potom som vošla do sprchy, počúvala afirmacie a vizualizovali si, čo sme sa na kurze naučili… behom hodinky boli kontrakcie každé dve minútky a ja som bola otvorená na 6 cm… bola som prekvapená ako krásne a hladko to ide… snažila som sa každú kontrakciu predýchať a už sme volali manžela a bola som na pôrodnej sále… neviem kde sa stala chyba, možno som potrebovala viac času, doktorka už videla hlavičku bola som blízko, ale žiaľ nemohli nič riskovať, keďže som bola po cisárskom a nešlo to… tak nakoniec urobili cisársky, mala som veľké dieťatko… ale proste ten pokoj a kľud čo som zažívala v sebe bolo niečo nádherné, takže aj keď pôrod neskončil tak, ako som si predstavovala, určite mi kurz dal veľmi veľa a naše bábätko je teraz spokojné a usmievavé ❤️
Martina