Zabudni na fámy!
7 vecí, v ktorých najčastejšie tehuľky nemajú jasno
Aj ty máš počas tehotenstva rôzne dilemy, napríklad či s bruškom cvičiť alebo nie? Alebo sa zas bojíš, či sa z teba nestane veľryba? Nie, naozaj sa báť nemusíš.
Zabudni na mnohé fámy a mýty o tehotenstve, ktoré si doteraz možno počula...Na väčšinu „zaručených“ babských rád môžeš s pokojným svedomím zabudnúť...
1. Pohyb v tehotenstve
Ak tvoje tehotenstvo nie je rizikové a doktor ti vyslovene neprikáže pokojný režim, nie je žiaden dôvod, aby si sa obmedzovala v pohybe.
Každodenná prechádzka na čerstvom vzduchu ešte nikomu neublížila. Navyše nemusíš skončiť ani so svojím obľúbeným športom, ktorý si predtým robila.
Samozrejme, netreba nič preháňať a cvičiť len pokiaľ to je pre teba príjemné.
Pohyb a cvičenie sú ideálnym cestou ako si udržať zdravú kondíciu, dobrú váhu a celkovo sa cítiť dobre vo svojom tele aj počas tehotenstva.
Najvhodnejším športom je plávanie, čo najľahšie zvládnu aj ženy, ktoré predtým nejako zvlášť necvičili.
Ak sa bojíš napríklad infekcie z bazéna, zaveď si pred tým do pošvy tampón namočený v extra panenskom olivovom oleji, ktorý ťa pred choroboplodnými zárodkami ochráni.
Pre tehotné sa tiež odporúča rýchla chôdza, jóga, pilates a cviky s vlastnou váhou.
Naopak, ktoré športové aktivity môžu byť v tehotenstve rizikové?
Neodporúčajú sa kontaktné a otrasové športy a tiež také, pri ktorých je riziko poranenia či pádu, ako napríklad korčuľovanie a lyžovanie.
Veľkou fámou v tehotenstve je, že nesmieš zdvíhať ruky nad hlavu (napr. vešať bielizeň), aby sa bábätku neomotala pupočná šnúra okolo krku.
Omotaný pupočník má väčšina narodených bábätiek a zvyčajne to nepredstavuje žiadne riziko. A vôbec to nesúvisí so zdvíhaním rúk, ale od aktivity bábätka v brušku.
2. Keď budeš veľa cvičiť, silné brušné svalstvo sťaží pôrod
Je to nezmysel...naopak, čím budeš v lepšej kondičke, tým ľahšie porodíš. Mamičky v dobrej fyzickej kondícii mávajú kratší pôrod a jednoduchšie získajú svoju pôvodnú postavu.
Nájdu sa bohužiaľ aj taký, ktorý veria, že budúca mamička by nemala nič robiť, nikam chodiť, málo sa pohybovať, len sedieť, ležať a jesť... veď predsa kŕmi dvoch!
To je úplná fantazmagória 🙂 Je síce pekné, ak sú k tebe ostatný ľudia počas tvojho tehotenstva pozorní a pomáhajú ti napríklad s ťažkými vecami, ale netreba to preháňať!
Dobre si pamätám, ako mi počas môjho tehotenstva liezlo neskutočne na nervy, keď niekto namiesto mňa silou mocou chcel spraviť bežnú jednoduchú vec s odôvodnením: "Len si seď a oddychuj, nerob nič, radšej sa poriadne najedz"
A potom sa ženy čudujú, že sú prejedené, majú problémy s trávením, vyzerajú ako veľryby a fučia ako lokomotívy :).
3. Tehotná musí jesť za dvoch!
Presne tak... o tomto sú presvedčené mnohé tehotné a bez výčitiek si doprajú naozaj veľa, VEĽA jedla a sladkých, nezdravých dobrôt. "Veď bábätko si pýta a potrebuje to, keď mám na to chuť..."
Lenže pravda je taká, že kalorická potreba ženy počas tehotenstva sa zvyšuje len mierne a je potrebné pozerať hlavne na kvalitu a výživnú hodnotu jedla ako na kvantitu.
Nie je tiež na mieste, aby tehuľka držala nejaké diéty alebo sa snažila príliš sledovať príjem potravy, počítala kalórie a podobne.
Mala by však dodržiavať správnu životosprávu a jesť zdravo.
Priemerne by žena počas tehotenstve mala pribrať cca 12-15 kg. Niektoré mamičky však priberú aj 30 kg! Sorry, ale uznaj...to nie je tehotenstvom, ale pažravosťou a presvedčením o „jedení za dvoch“.
4. O svojom tehotenstve poviem až po 3. mesiaci, inak by som ho mohla zakríknuť
Nie je to o tom. Hovorí sa však, že prvé tri mesiace je bábätko v brušku len na návšteve a podľa toho, či sa mu u vás páči alebo nie sa rozhodne, či ostane...
V prípade potratu teda záleží na každej žene, či chce prípadné sklamanie zdieľať s každým, alebo len s partnerom a najbližšími.
5. Sex počas tehotenstva?
Mnoho párov sa nechce veľmi počas tehotenstva milovať, aby bábätku náhodou neublížili. No nemajú sa čoho báť :). Dieťatko je totiž v brušku chránené množstvom obalov.
Čo je príjemné budúcej mamičke, drobcovi určite neublíži. No nejaké tvrdé sado-maso by som nerobila :).
6. Sú sťahy pri orgazme ženy nebezpečné?
Nie, tieto kontrakcie sú iné ako pôrodné. Neohrozujú bábätko, naopak aj jemu je príjemne.
7. Môžem si dať relax v teplej vani?
V tehotenstve sa neodporúča horúci kúpeľ nad 38 – 39 °C. Prehriatie organizmu zvýši tiež teplotu v oblasti panvy a môže uvoľniť maternicové svalstvo.
Môže dôjsť k predčasným kontrakciám a potrate. Prehriatie organizmu v prvých 3 mesiacoch tehotenstva môže poškodiť mozog a miechu bábätka, a spôsobiť tak napríklad rázštep chrbtice.
Takže, keď kúpeľ, tak len v mierne teplej vode, nie horúcej.
Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho s ďalšími nastávajúcimi mamičkami 🙂