Pôrodné asistentky varujú:
Pôrod je tak dokonalá vec, že ju nemožno vylepšiť, iba pokaziť

Nádherná a neskutočne pravdivá myšlienka o príchode bábätka na svet. S týmto výrokom uznávaného pôrodníka Michela Odenta sa stotožňujú aj pôrodné asistentky. Ako ony vnímajú narodenie dieťaťa a čo radia každej budúcej mamičke?

Každá tehulka sa nejakým spôsobom pripravuje na pôrod svojho bábätka. Mnohé majú strach, ako to zvládnu, niektoré len mierne obavy a iné zase berú pôrod ako prirodzený proces vo svojom živote, neboja sa, ale naopak tešia sa na to.

Pôrodné asistentky z Česka v tomto videu hovoria, ako by mal pôrod prebiehať a radia, ako sa neho pripraviť. Čo by mala každá tehotná pred pôrodom vedieť?

Svetová zdravotnícka organizácia WHO vydala dokument O podpore normálneho pôrodu. Praktiky, ktoré sa bežne robia pri pôrode sa v ňom rozdeľujú na prospešné, menej prospešné a škodlivé.

Budeš sa čudovať, ktoré z nich sa v našich pôrodniciach bežne robia, hoci sú označované za škodlivé a ktoré sú naopak prospešné, no bežne sa nepraktikujú...

Preto je dobré o nich vedieť, aby si sa im mohla vyhnúť a porodiť tak svoje dieťa najlepšie ako sa len dá :).

Pôrodný plán

V našich pôrodniciach žiaľ nie je ešte bežne zaužívaná starostlivosť o rodičku a dieťa, ktorá by bola v súlade s najnovšími poznatkami a odporúčaniami svetových odborníkov.

Ak si mamička chce zabezpečiť lepšie podmienky a krajší pôrod, ako je to u nás bežné, musí si to VOPRED dohodnúť v nemocnici. STOJÍ TO ZA TO!

Na to slúži pôrodný plán, v ktorom sa zhrnie čo si počas pôrodu nastávajúca mamička želá a čo nie. Pri prebiehajúcom pôrode sa tak už má sústrediť na neho, poddať sa mu a neriešiť s personálom nemocnice kopec vyrušujúcich vecí...

Kedy sa to blíži do finále?

Tehotná môže spozorovať rôzne znaky, napríklad:

  • odchod hlienovej zátky - väčšie množstvo hlienu, ktorý sa z nej uvolní naraz. Niekedy si to však žena nemusí všimnúť. Pôrod zvyčajne začne do týždňa.
  • pokles maternice (bruška) - nie je to však pravidlom. U bucľatejších žien je to veľmi často prehliadnuteľné. Niektorým zas klesne bruško, no bábätko porodia až za mesiac.
  • poslíčkovia - nepravidelné tvrdnutie bruška. Tieto sťahy maternice môžu trvať napríklad 2 hodiny, ale intervaly medzi nimi sa neskracujú a žena sa neotvára ako pri pôrode.
  • príprava hniezda - niektoré ženy majú na konci tehotenstva nutkanie poupratovať celý byt, variť do zásoby, či dať všetko do poriadku.
  • hnačka - telo sa prirodzene pred pôrodom čistí alebo pocit, že je tehotná žena nachladnutá.

Ako to celé začne?

Je niekoľko možností, ako môže pôrod začať. Najčastejšie je to prasknutie plodovej vody, alebo zintenzívňujúce sa kontrakcie.

Má ísť žena ihneď po prvej kontrakcii do pôrodnice? Kedy je naozaj najvhodnejší čas?

Keď žena skutočne cíti potrebu, že tam už chce ísť a samozrejme vtedy, keď sú kontrakcie pravidelné, silné a časté (po piatich, troch, dvoch minútach).

Ako majú vyzerať ideálne podmienky pre pôrod?

Neskutočne dôležité je, aby bolo v miestnosti, kde žena rodí, teplo, ticho, a aby mala rodička subjektívny pocit bezpečia.

Pravidelné kontrakcie spôsobujú, že sa uvoľňuje hormón endorfín - prirodzený opiát, ktorý utlmuje činnosť časti mozgu - neokortexu a rodiaca žena tak nemá reálny kontakt s okolitým svetom a reálnu predstavu o čase.

Je pre ňu výhodné, lebo sa ponorí do seba, sústredí sa na dieťa a nevníma kontrakcie ako niečo neznesiteľné.

Hoci to v našich pôrodniciach nie je bežné, nie je vhodné na ženu svietiť ostrým svetlom, nemala by mať pocit, že je stále vyšetrovaná, spovedaná personálom a podobne.

Čo je najväčším nepriateľom pôrodu? Podľa svetových odborníkov hlavne STRACH!

Keď sa žena počas pôrodu bojí (čo je bohužiaľ vo väčšine prípadov), tak má vysokú hladinu adrenalínu v tele, čo blokuje produkciu prirodzeného hormónu oxytocínu.

Ten je však hybnou silou pôrodu a bez neho pôrod nepostupuje tak ako má. Začína sa teda pichať umelý oxytocín a neprirodzene zasahovať do pôrodu, čo spôsobuje časté komplikácie.

Žena by tak pred pôrodom nemala byť v strese, ale mala by sa cítiť dobre a v bezpečí.

Keď je tehotná otvorená na 4 cm, začína obvykle aktívnejšia fáza, kedy sa kontrakcie zintenzívňujú. Staré pôrodné baby tiež hovorili, že ak žena ešte nie je otvorená na 4 centimetre, tak ani nerodí.

Prechodná fáza, na ktorú v našich pôrodniciach často zabúdajú, nastáva vtedy, keď je žena otvorená, no bábätko ešte nezostupuje pôrodným kanálom a žena ešte nemá potrebu tlačiť.

Načas môžu kontrakcie ustať, aby mohla žena nabrať silu na finále pôrodu a aby sa dieťa mohlo správne natočiť a nájsť cestu von z bruška.

Počas záverečnej, vypudzovacej fázy prechádza ženou obrovská sila, ktorá tlači bábätko von.  Vtedy je najlepšie poddať sa tomto prirodzenému tlaku a podporiť ho správnym pôrodným dýchaním.

Ako vníma pôrod bábätko?

Dieťa prirodzene vie, že sa niečo deje a aktívne sa pripravuje na príchod na tento svet. Ako?

Inštinktívne pritiahne bradu tesne k svojmu telíčku, pomaly vsunie do panvy tú najužšiu časť svojej hlavy, potom rotuje.

Keď príde na koniec, k hrádzi - jedinej bariére na ceste von, urobí dieťa presne opačný pohyb - deflexiu - vzpriami hlavičku a vystrčí hlavičku z matky von.

Rutinný nástrih hrádze v našich pôrodniciach, ktorá sa robí väčšine žien, môže teda dieťa dezorientovať, pretože hrádza pre neho predstavuje tzv. vztyčný bod, kam postupovať.

Prvé minúty a hodiny bábätka na svete

Podľa skúsených pôrodných asistentiek je neskutočne dôležité, aby sa dieťatko ihneď po prvom nadýchnutí dostalo na mamičkine nahé telo. Matka ho svojim telom prirodzene ohreje.

Dieťa tak nepotrebuje žiadne termolôžko, ak ho má matka na tele. Bábätko cíti nádhernú vôňu mamičky a po určitom čase sa samo začne presúvať k bradavke.

Bábätká sú úžasne inštinktívne pripravené k tomu, aby sa samé dokázali bez pomoci doplaziť k zdroju svojej potravy. Je neskutočne dôležite, aby dieťatko zvládlo túto svoju prvú životnú úlohu.

Je to veľmi cenné aj pre mamičku, pretože si týmto kontaktom buduje s bábätkom pevné puto. Tento kontakt koža na kožu je pre ňu nezabudnuteľným zážitkom.

Táto chvíľa s dieťaťom sa už nikdy nevráti.

Preto sa o ňu nenechajte pripraviť, kvôli nezmyselnému zvyku bábätko po pôrode najprv umývať, obliekať, vážiť a merať. Bábätko za 2 hodiny nenarastie.

Prvé vyšetrenia bábätka po pôrod (tzv. Apgar skóre) sa dá urobiť aj v náručí mamičky, nemusia ho od nej separovať.

Ak sa ti video a článok páčil, zdieľaj ho s ďalšími nastávajúcimi mamičkami 🙂