Dotepanie pupočníkovej krvi alebo jej odber?
Odber pupočníkovej krvi a jej uchovanie sa stal veľmi populárnym a na budúce mamičky neustále vybehuje reklama na súťaž o odber pupočníkovej krvi zdarma. Pupočníková krv obsahuje jedinečné kmeňové bunky, ktoré sú dôležité pre celý jeho život.
Postup zberu pupočníkovej krvi je popisovaný ako „jednoduchý, bezpečný a efektívny“.
Avšak pupočníková krv je krv dieťaťa, ktorú by malo dostať plnou placentárnou transfúziou (dotepaním pupočníka), aby nestratilo tú najbohatšiu krv, ktorú kedy mohlo mať, čo môže mať VPLYV NA JEHO ZDRAVIE PO CELÝ ŽIVOT.
Aby dieťa mohlo prejsť pôrodnými cestami, jedna tretina jeho krvi sa nachádza v placente a pupočníku. Po pôrode sa krv z placenty dostáva do bábätka a pomáha tým prechodu na dýchanie.
Pupočník zásobuje bábätko krvou a kyslíkom nie len pred pôrodom ale aj po ňom. Keď sa ponechá pupočník neprerušený, táto krv prechádza späť do dieťaťa v prvých minútach jeho života.
Počas prvých týždňoch života sa prebytok červených krviniek rozloží a z nich uvoľnené železo sa uloží pre budúce využitie. Behom prvých 6 mesiacov života prebieha u dieťaťa rýchly rast a rozvoj. Uložené železo je v prvých mesiacoch novorodenca veľmi potrebné pre optimálny neurologický rozvoj dieťaťa, pričom placenta poskytuje jeho značnú časť.
Výhodou úplného dotepania pupočníka je tiež poskytnutie dieťaťu objem krvi potrebný pre zaistenie fungovania orgánov, ktoré mali znížený prietok krvi v maternici pred pôrodom.
O čo všetko je dieťa ochudobnené, ak sa preruš pupočník príliš skoro?
- železo – jeho nedostatok (anémia) je vážnym problémom u novorodencov,
- kyslík – jednou z veľkých príčin úmrtí novorodencov je nedostatok kyslíka v tkanivách – predčasným prerušením pupočníka dôjde ku strate 1/3 krvného kyslíka,
- červené krvinky – nesú kyslík,
- biele krvinky a protilátky – približne 1/3 úmrtí novorodencov je zapríčinená infekciami, k čomu by možno nedošlo, ak by malo dieťa k dispozícii dostatok týchto bielych krviniek a protilátok z placenty,
- kmeňové bunky – každá osoba po celú históriu ľudstva, až do posledných 100 rokov, automaticky dostala tieto vlastné zázračné kmeňové bunky z placenty.
Tento „nevinný“ zákrok – skoré prerušenie pupočníka, spôsobuje vyššiu novorodeneckú úmrtnosť, nižšiu inteligenciu a častejší výskyt debility.
Existuje dostatok dôkazov, že poruchy správania, poruchy učenia, mentálna retardácia, neurologické defekty, mozgová obrna, syndróm dychovej tiesne RDS, choroba hyalínnych membrán a neonatálne ischemické poškodenie mozgu a čriev je spôsobené okamžitým prerušením pupočnej šnúry, ktorá znemožňuje placentárnu transfúziu.
Svetová zdravotnícka organizácia odporúča počkať s prerušením pupočníka MINIMÁLNE 3 minúty, čo je obvykle doba, kedy prestane intenzívne pulzovať. Placenta a pupočník však jemne pulzujú ešte cca 20 minút.
Jedna z dlhodobých výhod úplného dotepania pupočníka je v skutočnosti ochrana proti niektorým chorobám, kvôli ktorým sa odoberá pupočníková krv spolu so vzácnymi kmeňovými bunkami.
Odber pupočníkovej krvi si vyžaduje predčasné prerušenie pupočníka!
Nie je možné neskoršie prerušiť pupočník a ešte odobrať pupočníkovú krv!
Minimálne požadované množstvo pupočníkovej krvi pri odbere je 45 ml. Pediatrické smernice uvádzajú, že „krvná strata u novorodencov a detí nesmie prekročiť 5 % celkového objemu krvi v rámci 24 hodín“.
Bežný novorodenec, ktorý váži 3,6 kg má objem krvi 280 ml – keď si to prepočítame, tak maximum krvi, ktoré môže stratiť je 14 ml!
Prečo sa toto pravidlo nedodržiava ihneď po pôrode?
Bežne sa pri odbere zoberie okolo 90 ml krvi čiže skoro 6,5 x viac ako je odporúčaná denná strata. Také množstvo predstavuje významný podiel krvného objemu čerstvo narodeného bábätka.
Súhlasili by ste, aby vášmu dieťaťu niekto odobral približne tretinu jeho krvného objemu?
Dospelý človek by pri tom skolaboval… Inak povedané je to 3 až 4 krát väčší objem ako je odobratý pri obvyklom darovaní krvi. Slabší dospelý človek potrebuje skoro celý deň na to, aby sa plne zotavil a opäť postavil na nohy, potom čo daroval krv.
Pupočníková krv patrí dieťaťu, nie krvnej banke alebo do odpadu.
Doprajte svojmu dieťa túto drahocennú krv ÚPLNÝM DOTEPANÍM pupočníka. Neuspokojte sa s ničím menším, než s plnou placentárnou transfúziou pre vaše dieťa.
Odber pupočníkovej krvi je len obrovský biznis. Cena za odber sa pohybuje od 690 – 2 990 eur podľa typu aký si zvolíte. Poplatok za skladovanie na 1 rok je od 61 do 149 eur.
Myslíte si po všetkých týchto informáciách, ktoré som vám dala, im ide o zdravie detí???
Z pohľadu matky placentárna transfúzia zmenšuje veľkosť placenty a umožňuje, aby sťahy v maternici boli efektívnejšie, čím znižuje možnosť výskytu popôrodného krvácania.
Žiadajte, aby pupočník prestrihol otecko alebo váš doprovod (dula). Či už pupočník dotepal jednoducho môžete skontrolovať tým, že ho vezmete medzi prsty a stlačíte. Ucítite tak, či ešte pulzuje alebo nie.
Zabezpečíte tak, aby nebol prestrihnutí predčasne. Ak nebude mať bábätko prestrihnutú pupočníkovú šnúru, nikto vám ho ani neodnesie preč a zaručíte tak, že vyšetrenia budú robiť na vás.
Novorodenecká žltačka
S dotepaním pupočníka úzko súvisí novorodenecká žltačka. Možno vám bude nemocničný personál hovoriť, že neskoré prerušenie pupočníka spôsobí, že bábätko bude mať príliš veľa krvi a je tu vysoké riziko, že bude mať túto žltačku.
Je to pravda, ALE.. Novorodenecká žltačka je bežnou fyziologickou záležitosťou a je výsledkom štandardného rozpadu červených krviniek dieťaťa po pôrode. Po ich rozpade ostáva v krvi žlté farbivo bilirubín, ktoré navonok vidieť ako žlté sfarbenie pokožky.
Bilirubín sa vyplavuje močom von z tela a rozpadáva sa aj pôsobením UV-svetla (slnečným svetlom). Deti, ktoré majú menej krvi, majú logicky menšie predispozície na väčšiu žltosť (farbu pokožky), lebo majú menší objem krvi.
Na druhej strane prejavy žltačky u nich môžu byť vážnejšie z pohľadu budovania imunitného systému a tvorby nových červených krviniek, keďže majú skorým prerušením pupočníka menšie zásoby železa na ich stavbu.
Sú malátnejšie, majú horšiu popôrodnú adaptáciu a môžu sa kvôli väčšej spavosti menej dojčiť, čo ich stavu nepomáha. Deti s dotepaným pupočníkom by mohli byť navonok viac postihnuté žltačkou, keďže väčší objem krvi = viac bilirubínu po rozpade krviniek. Na druhej strane majú vďaka dotepaniu väčšie predpoklady na rýchlejšiu obnovu ich systému, ich imunitný systém nie je ničím brzdený, majú dostatok železa, sú čulé a vďaka tomu sa viac a lepšie dojčia, čím dochádza k rýchlejšiemu vyplavovaniu bilirubínu močom von z tela.
Najlepšou liečbou novorodeneckej žltačky je teda VÝDATÉ, DOBRÉ DOJČENIE, žiadna lampa a separácia od matky…
S láskou,
Ľudmila Vedrussa Tóthová
Inšpirátorka zrodu Láskavého života